Dream and Act ESALBA Fikir Kampı
14.05.2019

ESALBA AR-GE MERKEZİNİN GELECEK VİZYONU

ETTOM ARACILIĞIYLA ESOGÜ’LÜ ÖĞRENCİLERİN GÜNDEMİNE TAŞINDI

            Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin yürüttüğü  “Dream and Act” programı kapsamında ESALBA Ar-Ge Merkezi ile birlikte “ESALBA Fikir Yarışması” düzenlendi. ESALBA Fikir Yarışması ESOGÜ ETTOM Etkinlik alanında 10-11 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Bu etkinliğe farklı disiplinlerden başvuruda bulunan ESOGÜ öğrencileri ile oluşturulan takımlar, en iyi fikirlerini sunmak adına yarıştı.

ETTOM ESALBA Fikir Yarışması, ESALBA CEO’su Burak YAKUPOĞLU,  İşletme Müdürü Alper CANBAZ ve Ar-Ge Merkez Müdürü Duygu YALNIZOĞLU’nun, “firmanın tanıtımı ve gelecek teknolojilerden beklentileri” sunumlarıyla başladı.  Akabinde ETTOM ÜSİ Koordinatörü Öğr. Gör. Halil İbrahim ÖZER tarafından CANVAS Modeli ve etkinlik kapsamında beklenen sunum teknikleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ ADINA ESKİŞEHİR’DE BİR İLK

            Üniversite Sanayi İşbirliklerini güçlendirmek ve Açık İnovasyona farkındalık oluşturmak adına Eskişehir’de bir ilk olan ve büyük bir örnek teşkil eden yarışmada ESALBA, yeni ürünlerini öğrencilerin fikir destekleri ile geliştirmeyi amaçladı. ETTOM uzmanları tarafından oluşturulan 10 ayrı ekip, ESALBA yöneticilerinden oluşan mentörler rehberliğinde geliştirdikleri fikirleri, yeni tasarımları veya teknolojileri 11 Mayıs Cumartesi günü jüri üyelerine sundular.

Proje sunumları sonrasındaki kapanış konuşmalarında ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet ÇABUK, öğrencilerin kısa sürede bu kadar iyi fikirler sunmalarının öneminden ve fikir üretmekten hiçbir zaman vazgeçmemeleri gerektiğinden bahsetti.  Ardından ESALBA CEO’su Burak YAKUPOĞLU yaptığı konuşmada, etkinliğin hem firma hem de öğrenciler için verimli geçmesinden dolayı önümüzdeki dönemde de bu yarışmanın bir ikincisinin yapılması gerektiğini ve bu yarışmaya katılan bütün öğrencilerin staj eğitimleri konusunda firmalarında öncelikli olacaklarını belirtti. 

Eskişehir’de ilk kez düzenlenen ETTOM ESALBA Fikir Yarışmasında; 1.000 TL olan üçüncülük ödülünü MecOne proje fikri, 2.000 TL olan ikincilik ödülünü Insov- Akıllı Fırın proje fikri ve 3.000 TL olan birincilik ödülünü ise Tragen-S proje fikri kazandı. Ayrıca ETTOM aracılığıyla önümüzdeki günlerde dereceye giren ekipler ve yarışmada yer alan bütün öğrenciler ile firma ziyareti gerçekleştirilmesi planlandı.